Skip to main content

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi


Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi yandın esnasında yangına müdahale edebilmek amacıyla kullanılan sistemlerden biridir. Yangın çok ciddi ve önlenmesi gereken bir olay olduğunda yangını kontrol altına alabilecek her türlü yangın dolabı ve hidrant sistemini uygun ölçülerde ilgili alanda kullanmak son derece önemlidir.

Bu hususta ilgili kullanım ve bakımının da tecrübeli kişiler tarafından yaptırılıyor olması yangına müdahale edebilmek açısından ayrıca önemlidir.

Yangın dolabında bulunan hortumun makarasının ve ilgili diğer bütün tesisatının uygun şekilde çalışıp çalışmıyor olduğunu her sene kontrol ettirmek son derece önemlidir.

İlgili su kaçağının olup olmadığını kontrol ettirmek de gerekir. Hortum ucunda bulunan ve suyun şiddetini ayarlayan vananın kontrolünü yapmak son derece önemlidir.

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi Genel Bilgi

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi yangın esnasında yangına müdahalede bulunabilmek amacıyla kullanılan en önemli sistemlerden biridir.

Yangın hidrant sistemi su ile söndürülen yangınlarda kullanılan bir sistemdir. Haliyle su yangında kullanılabilecek en etkili ve doğal söndürücülerden biridir.

Hidrant sistemi de bu prensibe dayanır. Sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle hemen hemen her alanda kullanılan sistem ortamın daha fazla güvenli olmasını mümkün kılar. Ortamda olan yangın tehlikesini en aza indirmek ve insan sağlığını korumak için periyodik bakımlarının yaptırılması oldukça önemlidir.

İlgili iş yeri ve insanların toplu şekilde kullanmış olduğu binaların yangına karşı önleyici tedbir almasına imkan sağlayan yangın dolapları ve ilgili hidrant sistemleri oldukça verimli sonuçlar verir.

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi Genel Bilgi - Teknoset Güvenlik Yangın

Yangına karşı tedbirin verimli hale gelmesi ve ortam güvenliğinin ilgili prosedürler gereğince arttırılması bu sistem ile mümkündür.

Yangını önlemek için en etkili yöntemlerden biri olan bu sistem yangın dolaplarının içinde bulunarak kişilerin yangına hızlı şekilde müdahale edebilmesini mümkün kılar.

Yangın tehlikesi bulunan ve yangın karşısında oldukça fazla yangın zararının maddi manevi yaşanacağı alanlarda kullanılması zorunludur.  Yukarıda da belirtildiği gibi yangın dolabının ve ilgili hidrant sisteminin her sene düzenli olarak bütün bakımlarının ilgili kişiler tarafından yaptırılması ve kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Yangının açık ve hızlı şekilde müdahale edilerek söndürülmesi ancak düzenli olarak yapılan bakımların sonucunda mümkündür. Yangının tahliye ve ilgili yangın planının doğru şekilde yürütülebilmesi için yangın önleyici tedbirlerin her yönden efektif kullanım avantajı sunması gerekir. Ancak bu şekilde yangın önlenebilir ve olası can ve mal kayıpları en aza indirilir.

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi Genel Bilgi - Teknoset Güvenlik Yangın

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi Kullanım Alanları

Hidrant sistemi fiyatları oldukça uygundur ve kullanım alanları oldukça fazladır. Genel olarak belirtilmek istenirse yangın tehlikesi bulunan ve yangını hızlı şekilde müdahale edilmesi gereken her türlü alanda kullanılabilir.

Yangının son derece hızlı şekilde söndürülebilmesi mümkün olabilecek alanlarda kullanılması zorunludur. Kısaca yürürlüğe göre yüksek binaların ve ilgili 1000 metrekareden büyük imalathane depo ve konaklama gibi alanların bu sistemi bulundurması mecburidir. Ayrıca ilgili toplanma amaçlı ya da eğitim amaçlı kullanılan binaların ve 600 metrekareden büyük olan otopark ve benzeri yerlerde Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemi bulundurulması zorunludur. 

Yangın tehlikesini en aza indirmek ve yangın esnasında oluşabilecek ciddi problemlerin önüne geçilebilmesi için etkili kullanım avantajı sunan sistem can güvenliği için gereklidir.

Bu sistem ilk müdahalede sönmeyen yangınları dışarıdan çok daha etkili şekilde müdahale edebilmeyi mümkün kılar. Bu sistemin sahip olduğu hatlar olabildiğince yapının ya da ilgili binanın çevresini kapsaması gerekir. Bu şekilde yangın daha pratik olarak kontrol altına alınır.

Diğer Pasif Yangın Korunma Sistemleri