Skip to main content

Argon (INERT) Gazlı
Yangın Söndürme Sistemleri


Argon (INERT) Gazlı Söndürme Sistemleri yangına kısa süre içerisinde müdahale etmeye mümkün kılar. Temel mantıkta yangın söndürücü gaz olarak kullanılan argon ve nitrojen gazının yangın söndürme ve oksijen konsantrasyonunu düşürmesi prensibine dayalıdır.

Inert gazı söndürme sistemleri nedir? Bu soru pek çok kişi tarafından sorulur. Bu soruya yanıt olarak argon ve nitrojen gazlarının bir araya getirilmesiyle oluşan karışımı kullanarak ve yangına müdahale etmek suretiyle korunmuş olunan hacimdeki oksijen konsantrasyonunu düşürmek maksadı içeren söndürme sistemini adıdır. Bu söndürme sisteminin diğer bir adı argon gazı kullanıldığından ötürü argon gazlı söndürme sistemidir.

Yangının durdurulması sistemin içindeki var olan gaz karışımına bağlıdır. Ortamda bulunan oksijen konsantrasyonunun düşürülmesi yangının gelişmesine ve büyümesini engeller.

Yangın esnasında oluşabilecek problemler bu şekilde en aza indirilir. Yangının tehlikesi ile birlikte gelişen can ve mal kayıpları minimal düzeyde tutulur.

Argon (INERT) Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Argon (INERT) Gazlı Söndürme Sistemleri Avantajları

Bu gazlı söndürme sistemlerinin avantajları oldukça fazladır. İnsan sağlığını hiçbir şekilde etkilemeyen gazların kullanılması söndürme sisteminin avantajlarından sadece biridir. Ayrıca son derece doğal olan gazların yangını kısa süre içerisinde boğulma yöntemi ile etkisiz hale getirmesi mümkündür.

Küresel ısınma konusunda herhangi bir etkisi bulunmayan ve dolayısıyla ozon tabakasının delinmesi gibi çok ciddi problemlerde bırakmayan bu söndürme sistemi son derece uygun fiyatlara tabidir.

Bu sistemi kurulumu ve bakımı son derece basit ve uygun fiyatlı olduğundan en etkili söndürme sistemlerinden biri olarak kabul edilir.

Argon (INERT) Gazlı Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

Argon (INERT) Gazlı Söndürme Sistemleri  etkisi ve insan sağlığını herhangi bir zararı olmadığından dolayı sıklıkla tercih edilir. Hızlı etki ve düşük maliyet gibi her yönden sağlamış olduğu avantajlar da sık tercih edilmesinin nedenlerinden biridir.

Bu gazı söndürme sisteminin ilgili kullanım alanları aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Gemilerde yangın kabinlerinde ve kontrol odalarında sıklıkla kullanılan bu söndürme sistemi ambalaj ve baskı makinelerinde de tercih edilir.
  • Komünikasyon merkezleri bilgi işlem odaları ve kontrol merkezleri de bu listeye dahildir.
  • Tribün tıbbi malzeme depoları trafo ve şalt odaları jeneratör odaları da aynı şekilde bu listededir.
  • Otomasyon merkezleri ana kumanda odaları, yanıcı ve parlayıcı sıvıların yer almış olduğu depo ve alanlarda da argon gazlı söndürme sistemlerinin kullanıldığını söylemek mümkündür.

Hızlı ve son derece etkili olan söndürme sistemlerinden biri olarak kabul edilen bu söndürme sistemi içerisinde bulunan gaz iki ayrı farklı türe sahiptir. FM 200 ve NOVEC1230 olarak bilinen bu iki ayrı gaz renksiz ve kokusuz olması yönünden pek çok avantaj sağlar.

Ortam ısısını düşürüp aynı zamanda soğutma sistemi olarak kullanılan ve ısı transferi sağlayan bu iki gaz küçük hacimli olmasından dolayı konforlu kullanım imkanı sunar.

Argon (INERT) Gazlı Söndürme Sistemleri Avantajları - Teknoset Güvenlik Yangın

Argon (INERT) Gazlı Söndürme Sistemleri Bakımı

Argon (INERT) Gazlı Söndürme Sistemleri düşük maliyetli ve son derece ekonomiktir. Yangın söndürme konusunda pek çok alanda kullanılan bu söndürme sistemi sonrasında oluşabilecek her türlü durumu etkisiz hale getirir yangını anında etkisiz hale getirdiğinden dolayı yangın sonrasında köpük ve toz gibi temizlik isteyen söndürücü maddelere ihtiyaç durumu oluşmaz.

Bu sistemin bakımı son derece isteyen bir iştir ve tecrübeli ellerde yapılması son derece önemlidir. Bu söndürme sisteminin sunmuş olduğu avantajlar ve doğa dostu olması yönüyle kullanışlı ve işlevsel pek çok özelliğe sahiptir. Kullanışlı olmasını artırmak için bakımlarının düzenli periyotlara bölünerek yaptırılması son derece önemlidir.

Diğer Yangın Söndürme Ürünleri