Skip to main content

Kesintisiz Güç Kaynağı


Kesintisiz Güç Kaynağı elektronik cihazını ve benzeri sistemlerin ilgili elektrik kesintisi ya da şebeke arızası durumunda tolerans sağlayabilen bir cihazdır. Şebekenin beslenmesinin kesilmesi gibi çok tehlikeli durumda ilgili elektronik cihaza çok yüksek veya düşük elektrik gelmesini önleyen bir cihazdır.

Kesintisiz güç kaynağının kullanımı pek çok alanda mümkündür. Bu sistem kendi enerjisini koruduğundan gerilim ve frekans toleranslarını en iyi şekilde tamamlar.  Bu cihazın en temel amacı şebeke enerjisinin ilgili gerilim ve frekanslarının değerinde enerji tutmak ve ilgili ayarlı enerji üretmesidir.

Bu sistem ile ilgili elektronik cihazlar oldukça güvenlidir. Sistemde herhangi bir elektriksel sıkıntının olmaması ve ilgili elektrik ile çalışan cihazlara arıza ulaşmaması için de kullanılır. Çok büyük ölçekli şirketlerde network ağlarında yer alan bu cihaz sayesinde ilgili sistem daha etkili şekilde çalışır.

Bu kaynak sayesinde enerjinin kesilmesi durumunda ilgili bilgi kaybına fırsat vermemek mümkün hale gelir. Bu şekilde ilgili çok büyük ölçekli şirketlerin olası bir enerji kesilmesi söz konusu olduğunda zararı uğraması kontrol altına alınmış olur.

Bu kaynak sayesinde enerjinin kesilmesi durumunda ilgili bilgi kaybına fırsat vermemek mümkün hale gelir. Elektronik cihazın korumasında çok fonksiyonlu işlem sağlayan kesintisiz güç kaynağı diğer bir adıyla UPS aktif ve pasif network ağları ile uyum içinde çalışır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir?

Kesintisiz Güç Kaynağı, yukarıda da belirtildiği gibi ilgili elektrik kesintisi durumunda elektronik cihazların çalışmasını devam ettirecek bir cihazdır. Bu şekilde ilgili sistemde yer alan bilgilerin kesinti süresince kaybolması kontrol altına alınmış olur.

Kesintisiz güç kaynağı UPS nedir? Bu soruya detaylı cevap vermek adına, UPS özellikle network ağlarında kullanılan ilgili elektronik cihazların kesintisiz şekilde çalışmasına imkan sağlayan bir cihazdır. Genel olarak tamir edilecekse kabinet sistemlerinin bir parçasıdır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Hesaplama

Kesintisiz güç kaynağının ortalama olarak ne kadar çalıştığını öğrenmek pek çok kişinin merak ettiği bir durumdur. Kesintisiz güç kaynağının gücüne ve modeline bağlı olarak çalışma süresi değişiklik gösterebilir

Örnek olarak 1kVA UPS cihazının ortalama olarak 5 dakika ile 12 dakika boyunca ilgili hattı besleyebildiğini söylemek mümkündür. Bu cihazı 6 ile 7 adet monitöre ya da PC’ye bağlayabilmek mümkündür.

2kVA cihazı ile 3kVA cihazın arasında fark vardır. 2kVA cihazını 12 ila 15 adet kadar monitöre ve PC’ye bağlayabilmek mümkündür. 3kVA cihazını ise 18 ila 23’e kadar pişi ve monitöre bağlayabilmek mümkündür. 

Kesintisiz Güç Kaynağı - Teknoset Güvenlik Yangın

Kesintisiz Güç Kaynağı Firmaları

Kesintisiz güç kaynağı ile ilgilenen firmalar genellikle büyük ölçekli firmalardır. Bu firmalar ilgili verilerini kolay şekilde saklayabilmek ve olası bir elektrik kesintisi durumunda herhangi bir bilginin eksilmesini önlemek amacıyla UPS cihazına ihtiyaç duyar.

Kesintisiz Güç Kaynağı için sene içerisinde ilgili bakım ve benzeri hususları yetkili kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir. UPS kesintisiz güç kaynağının oldukça önemli bir işlevi olduğunda düzenli bakımların yapılması ya da ilgili şirketin zararı uğramasını önler.

Diğer Bilişim Sistemleri