Skip to main content

Aerosol Yangın Söndürme Teknolojisi


Aerosol Yangın Söndürme Teknolojisi yangını son derece etkili şekilde söndürmeye Başaran bu teknoloji ile yangına karşı bilinçli şekilde hareket etmek mümkündür. Bu teknoloji sayesinde hedef bölgeye çok daha kısa süre içerisinde Inert gaz dağıtılır ve yangın kısa süre içerisinde söndürülmüş olur.

Çok fazla uygulama alanı bulunan bu söndürme teknolojisi sayesinde her türlü alan güvendedir. Özellikle trafo pano ve motor gibi sistemlerin içerisine kurulan bu teknoloji çevre bilinci başta olmak üzere ilgili bütün standartlara uygun şekilde hazırlanır.

Bu sistem çok küçük taneciklerin gaz içerisinde yayılmasıyla birlikte etkileşime geçer. Yani aerosol denilen sistem gaz içine yayılmış olan küçük katı taneciklerdir. Ve bu tanecikler hedef bölgeyi daha kısa süre içerisinde etki etmek ve dağılma işleminden kısa bir süre sonra katı partikülleri dağıtmak üzerine kuruludur.

Aerosol yayılma olayının esası potasyuma dayalıdır. Potasyum insanın yapısında bulunması gereken oldukça zararsız bir maddedir. Aerosol ise potasyum ile birleşerek yangın söndürme gücünü ekstra arttıran bir alkali metaldir. Ayrıca iyonik ve bileşik oluşturma hızı diğer bütün elementlere göre çok fazla yüksektir.

Aerosol Yangın Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Aerosol Yangın Söndürme Kurulumu

Yeni nesil yangın söndürücü olarak kullanılan aerosol yangın söndürme sistemi kurulumu oldukça basittir. Az masrafla ve çok fazla bir yer ihtiyacına gerek olmadan kurulan ve hemen hemen bütün yangın türlerinde etkili olan bu söndürme teknolojisi tehlikeli olabilecek yangın ortamlarında bilinçli bir şekilde yangını söndürmeye imkan sağlar.

Aerosol Yangın Söndürme Teknolojisi en gelişmiş teknolojiler arasında yer alır. Yangının Can ve mal kayıplarına neden olmasını engelleyebilecek güce sahip bu teknoloji ile toplu şekilde insan barındıran alanlar oldukça güvenlidir.

Aerosol Yangın Söndürme Nasıl Çalışır?

Aerosol sistem sağlığını herhangi bir zararının bulunmadığı bir sistemdir. Özellikle A B ve C yangın türlerinde etkili olan bir sistemdir. Aerosol sisteminin çalışma mantığı, kimyasal işlemler ile serbest halde bulunan radikalleri yani tutuşmaya gücü yetmeyen maddelerin ortağımdan uzaklaşıp zincirleme reaksiyon göstermemesi için gerekli ısı düşüşüne imkan sağlayarak ortamdaki yangın tehlikesini azaltmasına dayalıdır.

Soğutma faaliyeti gösteren ve oluşan reaksiyonları en aza indirerek konforlu ve güvenli bir ortam oluşturan bir söndürme sistemidir. Bu söndürme sisteminin bulunmuş olduğu yerler genellikle yüz taşıyan kapalı alanlardır.

Yangın tehlikesi oluşturulabilecek her türlü kağıt kıyafet plastik gibi tutuşabilir katı materyallerin bulunmuş olduğu alanlarda işlevselliğini arttırır.

İnsan sağlığına zararlı olmayan aerosol yangın söndürme gücü ile her türlü yangın olaylarında kullanılır.

Yangın konusunda son derece hızlı ve etkili olan bu madde ile yangın esnasında oluşabilecek ciddi problemler ortadan kalkmış olur.

Aerosol Yangın Söndürme Teknolojisi - Teknoset Güvenlik Yangın

Aerosol Yangın Söndürme Talimatları

Aerosol yangın söndürme sistemi yangına karşı müdahalede son derece etkilidir. Bu sistemin bakımı ve kullanımı son derece basittir. Bu nedenle yangın konusunda kişi hep güvendedir.

İnsan sağlığına herhangi bir etkisi bulunmayan bu madde temiz su ile yıkanabilir. Metallere zarar vermediğinden kaynaklı ilgili alanda yangın söndürdükten sonra güvenli bir şekilde ortamda bulunan metaller toplanabilir.

Elektrik süpürge gibi sıradan temizleyici araç gereçler ile söndürme sonunda ortalık toparlanabilir.

Aerosol Yangın Söndürme Teknolojisi pek çok farklı alanda kullanılır. Makine dairesi yat ve gemiler gibi iki ayrı alanlarda işlev gören teknoloji haberleşme santralleri, asma tavan, elektrik panosu ve veri merkezleri gibi yerlerde de sıklıkla kullanılır. Konuya ek olarak yüksek tehlike oluşturabilecek elektrik odaları yükseltilmiş zeminler ve ilgili kontrol odalarında da kullanımı mümkündür.

Diğer Yangın Söndürme Ürünleri