Skip to main content

Yangın ve Duman Perdeleri


Yangın ve Duman Perdeleri yangın esnasında yangından korunabilmek amacıyla kullanılan ve özelliğine göre 60 dakikada 240 dakikaya kadar yüksek ısıya dayanabilen özel kumaşı ile uzun süre yangının yayılmasını önlemek amacıyla kullanılan bir gereçtir.

Her iki tarafında silikon kaplı olması ve içinde bulunması nedeniyle yangının başladığı alanda farklı alanlara geçmesine engeller. Yangına karşı bir örtü görevi görerek yangın esnasında ortamda rahat şekilde hareket etmek ve mücadele etmeyi kolay hale getirir.

Aynı zamanda kaçış yollarına ve ilgili koridorları emniyet açısından çok daha rahat bir şekilde kullanmak ve tahliye planında ilgili yolların temiz şekilde tutulması amacıyla kullanmak oldukça avantajlıdır. Farklı kombinasyonlu yatay ve düşey olarak kullanılan yangın perdeleri yangın esnasında oluşabilecek can ve mal kayıplarını en aza indirir.

Yangına karşı koruma tedbirlerini alma konusunda son derece avantaj sağlayan yangın perdelerin kullanımı oldukça kolaydır.

Yangın ve Duman Perdeleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Yangın Perdesi Nedir?

Yangın perdesi yangına karşı özel tasarıma sahip ve son derece kolay şekilde monte edilebilen bir tür önleyici sistemdir. Bu sistem sayesinde ilgili zaman aralığında yangından korunmak mümkündür. Yangının bölge bölge yayılmasına izin vermemek amacıyla kullanılan sistem özel kumaş ile uzun süre ısıyı tutarak kişilerin yangından kaçmasını mümkün hale getirir.

Yangın ve Duman Perdeleri yangına yakalanmış kişilerin hızlı şekilde tahliye edilebilmesine imkan sağlar. Her yönden sağlamış olduğu avantaj ile yangın esnasında oluşan duman ve yüksek ısıya karşı kişileri korur.

Duman ve yangın perdesi fiyatları son derece uygundur ve montajı oldukça kolaydır. Pek çok çeşidinin bulunması ile birlikte yangına karşı alınacak tedbirleri arasında yer alır.

Binayı daha güvenli kılan yangın perdesi ve duman perdesinin yangın esnasında alarm devreye sokulduktan kısa bir süre sonra otomatik olarak çalışması ya da manuel olarak el desteği ile çalıştırılabilmesi mümkündür. Her yönden avantaj sağlayan bu sistem sayesinde ortamın yangına karşı ekstra güvenli olması mümkün hale gelir.

Duman Perdesi Nedir?

Duman perdesi tıpkı yangın perdesi gibi yangın esnasında kişilerin kolay şekilde tahliye edilebilmesine imkan sağlayan bir tür gereçtir. Dumanı taban kotunda sıkıştırarak aşağı inme süresini geciktiren perde yangında oluşan zehirli gazların insanı etkilemesini geciktirir.

Dumanın hızlı şekilde yayılmasına önleyerek yangın esnasında güvenli alan ve koridor oluşturmayı mümkün kılar. Yangın esnasında dumanı bloke etmesine ek olarak çatıda otomatik olarak havalandırma kapaklarının yardımı ile dumanı hızlı şekilde tahliye etmeye yardımcı olur.

Yangın algılama sistemleri ile entegreli şekilde çalıştığından ortamın güvenli olarak kalması ve yangına karşı alınacak tedbirlerin gelişmesi bu sistem ile mümkündür.

Yangın esnasında oluşabilecek her türlü tehlikeli durumu hafif şekilde atlatmaya yardımcı olan duman ve yardım perdesi binanın ilgili mimari ve tasarımını uygun şekilde montajlanarak ekstra rahat kullanım imkanı sunar.

Yangın ve Duman Perdeleri Özellikleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Yangın ve Duman Perde Sisteminin Kullanım Alanları

Yangın ve duman perdesinin kullanım alanları oldukça fazladır. Eğitim kurumu, alışveriş merkezi, depo, hangar, fabrika ve ilgili bütün toplu insan barındıran yerler için uygun olan sistem, konut, belediye binası, metro, hastane, otel gibi yerlerde de kullanıma açıktır. Kısacası bina kapsamında kamuya açık olan ve toplu kişi barındıran her türlü yapıda kullanılması mümkündür.

Binanın yangına karşı ekstra güvenli ve dirençli olmasına imkan sağlayan bu sistem ısıyı ve dumanı bloke ederek tahliyesine kolaylaştırır.

Yangın ve Duman Perdeleri yangın gibi çok tehlikeli olan durumlarda kullanılarak insan güvenliğini arttırır.

Diğer Pasif Yangından Korunma Sistemleri