Skip to main content

Su Sisi (Water Mist)
Söndürme Sistemleri


Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri yangına karşı hızlı bir şekilde müdahalede bulunabilmek amacıyla kullanılan söndürme sistemleri arasında yer alır.

Su sisi yangın söndürmede kullanılan çok önemli bir maddedir. Ortamda var olan ısıyı 50 santigrat dereceye kadar düşürebilen bu siz tanecikleri sıvı halden gaz haline hızlı bir şekilde dönüşerek ortamdaki oksijen miktarına azaltır. Bu şekilde yangının gelişmesi ve büyümesi en aza indirilmiş olur.

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Yangın konusunda tehlikeli olabilecek pek çok hususun bu su sisi yangın söndürme sistemi ile birlikte bertaraf edilmesi olası can ve mal kayıplarını en aza indirir. İnsan sağlığı konusunda oldukça doğal olan sis yüksek verimlilik içeren bir sistemdir.

Yangın ortaya çıktıktan saniyeler sonrasında sistem devreye girer ve su sesi ilgili kanallardan boşalarak ortamda var olan ısıyı düşürür.

İki farklı gruba ayrılan bu sistem çift ajan ya da tek ajanlı olarak iki ayrı şekilde incelenir. En yaygın olan çift ajanlı söndürme sistemi 200 bar basınçla depolanmış olan azot silindiri ile içerisinde basınçsız olarak bulunan silindirler sayesinde ilgili nozulların patlamasıyla devreye girer. Özel borulama sistemi ile aktive edilen sistem homojen halinde bulunan su sesini etrafa salar.

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri Nedir?

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri yangını kısa süre içerisinde söndüren oksijeni çok büyük bir oranda düşüren bir sistemdir. Bu nedenle yangının söndürülmesini ek yayılmasının da önlendiği sistem yüksek verimlilik içerir.

İnsan sağlığına zararlı olmayan su sisinin ortalama olarak 1 dakikada ortam sıcaklığını 50 santigrat dereceye kadar düşürebilmesi mümkündür. İletkenlik sorununa saf su ile çözüm üretebilen sistem oksijenin çıkarmış olduğu yangını hızlı bir şekilde söndürür.

Genellikle Klas A ve B tipi yangınları için ideal olan bu sistem sayesinde çok fazla para harcamaya gerek yoktur. Düşük maliyetli şekilde alana kurulan sistem küçük olanlar için idealdir.

Sistemde kullanılan boruların çapları küçük olduğundan dolayı su sisinin alana hızlı şekilde etki etmesi mümkündür.

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri Nedir? - Teknoset Güvenlik Yangın

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Su sisi yangın söndürme sistemlerinin kullanıldığı pek çok alan vardır. İlgili alanlar aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Müze arşiv ve elektronik odaları bu kullanım alanlarına dahildir.
  • Ayrıca mutfak davlumbaz sistemlerinin bulunmuş olduğu alanlarda da sıklıkla tercih edilir.
  • İlgili gemi ve makine dairelerinde ve tünellerde kullanılan bu sistem yürüyen merdivenlerin bulunmuş olduğu alanlarda da tercih edilir.
  • Hidrolik odalar ve yakıt odaları gibi yangın konusunda ekstra tehlikeli olabilecek alanlarda da bu su sisi sistemi kullanılır.

Yangın konusunda son derece etkili insan sağlığına hiçbir zararının bulunmadığı bu sistem ile pek çok alan güvendedir. Yangının oluşturabileceği zararları en aza indiren bu sistem çevreye karşı son derece korumacıdır. Yangın esnasında oluşabilecek tehlikede durum olan önemli eşyaların kaybedilmesi bu sistem ile mümkün değildir. Çünkü yangına hızlı bir şekilde müdahale ederken yangının etrafında bulunan eşyaların ısı enerjisini kontrol altında tutar.

Sağlamış olduğu avantajlar ve ekstra duman emilimi sağlayan sistem dar alanlarda kullanım için idealdir.

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri Çalışma Prensibi

Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri çalışma prensibi, yangın algılandıktan sonra boruların su sisini hızlı bir şekilde etrafa yayarak yangını kontrol altına almasına dayalıdır. İlgili nozulların patlaması sonucunda açığa çıkan sis hızlı bir şekilde etrafa yayıldıktan sonra ısı enerjisini ve oksijeni çok büyük bir oranda düşürerek yangını kontrol altına alır.

Diğer Yangın Söndürme Ürünleri