Skip to main content

Konvansiyonel Algılama


Konvansiyonel Algılama Sistemi yangını ihbar eden yangın algılama sistemidir. Yangında can ve mal kayıplarını en aza indirmek için kullanılan bir sistemdir. Yangın başladıktan çok kısa bir süre sonra dumanı ısıyı ve gazı algılayarak ilgili siren ve flaşör vasıtasıyla kişilere haber verir.

Yangını kısa süre içerisinde bildirerek yangına müdahale etmeyi çok daha kolay hale gelir. Tehlike sınıfının çok düşük ya da orta derecede olduğu alanlarda kullanılması önerilir.

Konvansiyonel Algılama - Teknoset Güvenlik Yangın

Duman ya da ısı dedektörü olarak iki farklı şekilde panele bildiri gönderen bir devreye sahiptir. Kontrol paneli ilgili sinyali algıladıktan sonra flaşör vasıtasıyla alarm verir. Yangını müdahale etmekte büyük avantaj sağlayan bu yangın algılama sisteminin avantajları aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Son derece ekonomik olan bu sistem erken uyarı sistemi olarak kullanılır.
  • Az yer kapladığı için pratik ve portatiftir.
  • İtfaiyeye haber verme süresi son derece kısadır.
  • Yangını beklenenden daha az bir sürede uyararak yangına kolay şekilde müdahale etmeyi imkanı hale getirir.
  • Yangının çıkış noktasını bulmayı kolay hale getirir. Bu şekilde yangına müdahale etmek de son derece basittir.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Konvansiyonel yangın algılama sisteminin prensibine bakılacak olursa, bu sistemde belirli bir alanda çıkabilecek olası yangının hızlı şekilde tespit edilebilmesi ve itfaiye kısa süre içerisinde haber gidebilmesi için yapılandırılmış bir sistemdir.

Duman ısı ve benzeri tetikleyiciler ile dedektör devreye girer. Bu sistem bölgesel zon bazında algılama yapan sistem olduğundan dolayı ilgili alanda bulunan dedektör ve butonlar tek bir hat üzerinde birleşerek binayı korur.

Konvansiyonel yangın ihbar sistemi montajı son derece basittir. Ekonomik ve az yer kaplayan bir sistem olduğundan pek çok yerde kullanılır.

Duman ve ısıyı algılayarak yangın tespitinde bulunan sistem binanın yangın konusunda ekstra hızlı ve pratik şekilde söndürülmesine imkan sağlar.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir? - Teknoset Güvenlik Yangın

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Montajı

Konvansiyonel sistem inşaat bitiminden hemen sonra binaya yerleştirilir. Binanın güvenliği ve yangın konusunda ekstra tedbir için son derece gerekli bir sistemdir.

Bu sistem bölgesel olarak çıkan yangınları kolay şekilde tespit eder. Bu sistemin bulunduğu binanın katına 20 farklı dedektör bağlanarak siren ve yangın ihbar butonlarını arttırmak mümkündür.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nasıl Çalışır?

Konvansiyonel Algılama Sistemi son derece basit ve az yer kaplayan bir sistem olduğundan özellikle orta ve küçük ölçekli işletmelerde tercih edilir.

Bu sistem zon adı verilen bölgesel olarak sadece ilgili alanda bulunan yangını tespit eder. Bu sistemde yangın algılama panelleri devreye girerek ilgili dumanı ve ısıyı sirenlere iletir.

Konvansiyonel yangın algılama sistemi fiyatları son derece uygun olduğundan pek çok kişi binada ve işletmede bu yangın algılama sistemini tercih eder.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nasıl Çalışır? - Teknoset Güvenlik Yangın

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Fiyat

Yangın esnasında oluşabilecek her türlü tehlikeden kişilerin korunmasına imkan sağlayan bu sistem her yönden avantaj sağlar. Montajının son derece kolay olması ve üstün performans ile çalışması bu sistemin artılarından sadece biridir.

Fiyat konusunda uygun olan bu sistem ile işletmeler ve binalar güvendedir. Ayrıca az yer kaplaması gibi avantajları ile binada ki güvenliği arttırır.

Yangın başladıktan sonra ilgili duman, gaz ve ısının hızlı bir şekilde panele aktarıldıktan sonra flaşör ve siren vasıtasıyla haber vermesi bu yangın algılama sisteminin en büyük artısıdır. Geleneksel yangın algılama sistemi olarak da bilinen Konvansiyonel Algılama Sistemi bölgesel olarak çalıştığından yangının binada hangi hatta çıktığından itfaiye ekipleri haber almış olur.

Diğer Yangın Algılama Ürünleri