Skip to main content

Termal Kamera


Termal Kamera kızılötesi enerjiyi algılayarak nesnelerin üzerinde bulunan enerjiyi ölçen kameraların adıdır. Bütün objeler kızılötesi enerji yayar. Bu enerjiyi algılayan kamera nesnenin yüzeyindeki sıcaklığı tespit eder.

Yangın gibi çok tehlikeli olabilecek durumları algılayabilmek için kullanılan termal kamera, yangın önleyici sistemleri aktive edebilmesi adına kullanılır. Bu kamera sayesinde ortamın güvenliği sağlanır.

Termal kamera kızılötesi enerjiyi binlerce dedektör pikseli arasından ilgili özel dedektör çipine odaklar. Bu sistem ile sensör çalışır ve eşyaların insanların ve diğer bütün alanların ısısı ölçülmüş olur.

Birçok termal kamera çeşidi vardır. Bu kamera çeşitleri sayesinde ortamın her yönden güvenli hale gelmesi mümkün olur. Kameranın sağlamış olduğu özellikler neticesinde her yönden avantaj yakalamak mümkündür.

Termal Kamera Ne İşe Yarar?

Termal Kamera yukarıda da belirtildiği gibi ilgili güvenlik hizmetlerinde kullanılır. Kızılötesi enerjiyi algılayarak ölçen termal kamera ortalama olarak 300 metre civarı alanı tarayabilir. Duvarın iç kısmını ve arka kısmını gören kamera çeşitleri de vardır. Bu tür kamera çeşitleri fiyat olarak standart termal kameraları yere daha farklıdır.

Isıya karşı dayanıklı ve diğer pek çok hava olayına karşı dayanıklı olan kameralar hem dış mekanda hem de iç mekanda rahatlıkla kullanılabilir.

Yangın deprem ve benzeri pek çok tehlikeli olayda insan sağlığını ve güvenliğini koruyabilecek kamera modelidir. Kameranın sağlamış olduğu avantaj kapsamında duman ve benzeri sıcaklık farkına neden olabilecek durumları algılamak kamera için mümkündür.

Termal Kamera Özellikleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Termal Kamera Özellikleri

Termal kamera her türlü canlının ya da cansız varlığın yaymış olduğu ısıyı kolay şekilde tespit eder. Bu tespiti ilgili monitöre renk ve şekil olarak dönüştürür.  Termal kameranın çekmiş olduğu soğuk yerler açık renklidir.  Sıcak yerler ise daha koyu renkli olarak gösterilir.

Nesnelerin yaymış olduğu kızıl ötesi enerjiyi algılayarak ortamdaki sıcaklığı ölçebilen kameralar her türlü amaç için kullanılabilir.

Enerji sektöründe endüstriyel amaçlı ve yangın gibi çok tehlikeli yerler için kullanılan termal kamera ısı enerjisini en net şekilde görüntüleyen kameralar arasında yer alır.

Duvar arkası termal kamera en gelişmiş kamera modellerinden biridir. Duvarın arka tarafında olan ısı geçişlerini rahat şekilde algılayabilmeye imkan sağlayan bu kamera modeli oldukça kullanışlıdır.

Zorlu koşullarda nesnelerin yaymış olduğu kızılötesi enerjiyi hala algılamaya devam eder. Düşük ışıklı ortamlarda, dumanlı ve tozlu yerlerde nesneleri ya da kişileri kolay şekilde algılar.

Termal Kamera Nedir? - Teknoset Güvenlik Yangın

Termal Kamera Fiyatları

Gece görüş termal kamera fiyatları son derece uygundur. Kullanım yönünden sağlamış olduğu avantajlar göz önünde bulunduğunda uygun fiyatı cazip gelir. Her model ve özelliğe sahip termal kameralar güvenlik için çok önemli araç gereçlerden biridir.

Termal Kamera ısı enerjisini algılayabilen bir tür kamera modeli olduğundan çok farklı işlerde kullanılabilir. Özellik bakımından birbirinden ayrılan termal kamera modellerinin fiyatları da birbirlerinden ayrılır.

Diğer Güvenlik Sistemleri