Skip to main content

Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi


Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi son derece basit ve kullanışlı olan bir algılama sistemidir. İlgili alanda yer alan havayı bir boru ağı ile çevreleyerek yüksek hassasiyeti dedektörler ile yangını detaylı şekilde algılayabilen sistem olduğundan dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Hava örneklemeli cihaz nedir? Bu soru pek çok kişi tarafından sorulur. Bu cihaz sayesinde ilgili dedektör korunacak şekilde boru ya da boru dağıtım şebekesi ile ilgili hatta uzanarak dedektör havayı çeker. Ardından ilgili dedektör hava içerisinde bulunan yangını ifade eden tetikleyiciler bulunduğunda devreye girer ve yangın sireni çalarak binada bulunan kişilerin güvenliğini sağlar.

Bu algılama sistemi aynı zamanda duman dedektörü olarak da kullanılır. Diğer yangın alarm sistemlerine göre çok daha fazla doğru sonuca ulaştıran bir algılama sistemidir.

Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Hava örneklemeli sistem ortamda bulunan havayı sürekli olarak ilgili borular yardımı ile kontrol ederek yangının var olup olmadığını tespit eder. Olası bir yangın durumunda kısa süre içerisinde yangın kontrol altına alınabilir.

Bu sistem genellikle metro istasyonu alışveriş merkezi gibi halka açık yapılarda daha sık kullanılır. Bu sistem sayesinde yangın çıkışının hangi yerde olduğu daha kolay şekilde tespit edilir. Böylece yangını kontrol altına almak daha kolay hale gelir.

Yangını kontrol altına alarak kısa süre içerisinde müdahale etmek için tercih edilen hava örneklemeli sistem son derece güvenli ve ideal kullanım sunar. Yangın esnasında oluşabilecek can ve mal kayıpları bu sistem ile en aza iner. Yangına bölgesel olarak müdahale etmek de yine bu hava örneklemeli yangın algılama sistemi sayesinde mümkün olur.

Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? - Teknoset Güvenlik Yangın

Hava Örneklemeli Teknik Özellikleri

Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi sayesinde yangın konusunda ilgili alan sürekli olarak kontrol altında tutulur. Kurulumu son derece basit ve işlevsel olduğundan genellikle halka açık yerlerde işlev görür.

Yangın alarm sistemi olarak devreye giren genel olarak değerlendirilecek olursa duman dedektörü şeklinde çalışma prensibi bulunan fakat havayı sürekli olarak kontrol eden borular yardımı ile güvenlik sağlaması özelliği duman dedektörünün özellikleri arasından ayrılır.

 Son derece kullanışlı olan bu sistemde hava sürekli olarak borulara çekilir. Yüksek hassasiyete sahip dedektörler sayesinde hava kontrol edilir. Diğer yangın alarm sistemlerine göre son derece işlevsel ve gelişmiş bir yangın algılama sistemidir.

 Bu sistem son derece basit ve işlevseldir. İlgili borularda bulunan delikler sayesinde ortamdaki hava sürekli olarak test edilir. Bu hava yangın algılama ünite ile ilgili dedektörler ile test edildikten sonra yangınla alakalı herhangi bir tetikleyici söz konusu olduğunda siren devreye girer. Bu şekilde bütün bina yangından haberdar olmuş olur.

Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi Teknik Özellikleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Hava Örneklemeli Kullanım Alanları

Hava örneklemeli yangın algılama sisteminin kullanım alanları oldukça geniştir. Yukarıda da belirtildiği gibi son derece hassas ve sürekli tekrar eden bir kontrol ile binaya çevreleyen bir sistem olduğu için pek çok kişi ve işletme tarafından tercih edilir. Aşağıda maddeler halinde bu algılama sisteminin sık kullanıldığı kullanım alanları yer alır.

  • Alışveriş merkezi, üretim tesisi, tiyatro ve sinema gibi çeşitli alanlarda bu yangın algılama sistemini görmek mümkündür.
  • Depo, temizlik odaları, metro istasyonu, bilgisayar odası gibi pek çok işlevselliği bulunan yerlerde havayı kontrol etmek amacıyla bu sistem tercih edilir.
  • Uçak hangarları halka açık yapılar telekomünikasyon tesisleri ve yeraltı tünellerinde de bu sistem kullanılır.
Diğer Yangın Algılama Ürünleri