Skip to main content

FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri


FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri hemen hemen her alanda yangına karşı kontrol edebilme ve yangını söndürebilme avantajı sağlayan bir sistemdir. Sabit nozulların kullanıldığı bu söndürme sistemi gaz dağıtım tesisatına bağlı bir sistemdir.

Yetkili kişiler tarafından kurulumun yapılması ile birlikte yangın konusunda güvenli temiz ve yalıtkan bir söndürme imkanı sunan sistem, tasarımı ile standartlara uygun olduğundan insan sağlığı için son derece zararsız bir sistemdir.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Tasarımı

Yangını oksijen konsantrasyonunu düşürerek söndürücü özelliği bulunan bir söndürme sistemi olarak düşünülse de yangınları hem kimyasal yönden hem de fiziksel yönden söndüren bir sistem olduğunu söylemek mümkündür.

FM 200 Toksik Etkileri

FM 200’ün toksit etkileri TS EN 15004-5 standartları gereğince tasarımının bu hususa dayalı olarak yapılması nedeniyle yoktur. İnsan sağlığı için hiçbir tehlike barındırmayan FM 200 yangın söndürme konusunda son derece etkilidir.

FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

HFC227EA Özellikleri

Heptafluoropropane olarak bilinen kod adı ile HFC227EA FM 200 yangın söndürme sisteminde kullanılan gaz, sistemin kurulumunu bakımını ve tadilatını son derece kolay hale getirir. Bu gazın özelliği – 15 derecede kaynama noktasının bulunmasıdır. Bu şekilde normal ortam sıcaklığında kapalı bir alanda hacmini koruması daha mümkün olur.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri elektronik yangın algılama ve mekanik olarak söndürme tertibatı entegrasyonu ile oluşturulan bir çalışma prensibine dayalıdır.

Mekanik tertibatta söndürücü gaz dolu silindir vana ve ilgili boru tesisatı bulunur. Elektronik algılama tertibatında ise dedektör, yangın söndürme butonu ve 2 adet algılama zon bulunur. Ayrıca elektronik tertibatta flaşörlü siren, çan, algılama paneli, boşaltma ve durdurma butonları bulunur.

Yangın söndürme paneline ilgili bilgi gittikten sonra panel ikaz için harekete geçer. Yangın söndürme paneline gelen bu ikaz sonunda vana aktif olur ve gazlı söndürme sistemi harekete geçer.

FM 200 gazlı söndürme sistemleri bakımı oldukça kolaydır. Bu söndürme sisteminin sunmuş olduğu avantajlar ve ek fırsatlar ile yangın kısa süre içerisinde kontrol altına alınır. Can ve mal kayıpları bu sayede en aza indirilmiş olur.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır? - Teknoset Güvenlik Yangın

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Özellikleri

FM 200 gazı özellikleri  neticesinde insan sağlığını tehdit etmeyecek ve her yönden yangını kolay şekilde kontrol etmeye imkan sağlayabilecek pek çok hususa dayalıdır. Hacmini koruyan ve normal oda sıcaklığında kapalı alanlarda kaynama noktasının -15.6 olan bu söndürme sisteminin son derece güvenilir yalıtkan ve temiz olması yönünden pek çok kişi tarafından tercih edilir.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

FM 200 gaz içeriği ile etkili söndürme gücüne sahip bu sistem pek çok alanda kullanılır. İlgili kullanım alanları aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Kontrol odaları ve test laboratuvarları
  • Elektrik kabinleri, bilgisayar ve kontrol odaları
  • Bilgi işlem odaları banka kasaları ve arşiv odaları
  • Trafo bulunan odalar ve yanıcı parlayıcı sıvıların depolandığı alanlar
  • Kütüphaneler, komünikasyon merkezleri
  • Kayıt depoları ve her türlü yanıcı maddenin bulunduğu yerler

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Fiyatı

FM 200 yangın söndürme sistemi fiyat konusunda son derece uygundur. Kurulumu bakımı ve montajı usta ellerde yapılması son derece önemlidir.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri yangının kısa süre içerisinde kontrol altına almak adına gerekli söndürme sistemleri arasında yer alır. Bu söndürme sistemi sayesinde yangın esnasında oluşabilecek can ve mal kayıpları en aza indirilip ortamın güvenliği sağlanmış olur.

Diğer Yangın Söndürme Ürünleri