Skip to main content

Gaz Yangın Algılama Sistemleri


Gaz Algılama Sistemi ilgili iş yerlerinde ve büyük imalat tesislerinde kullanılan bir sistemdir. Gaz olarak zehirli yanıcı ve patlayıcı bir durum söz konusu olduğunda sistem ilgili gaz kaçağı olan yeri kapatır. Toplum sağlığını riske etmemek için ve can ve mal kaybını en aza indirmek için aktif rol oynayan panel sistemi bildirimi en hızlı şekilde ilgili dedektörlere iletir.

Gaz algılama sisteminin çalışma prensibi ortamda bulunan ilgili yanıcı zehirli ve patlayıcı gazların ortaya çıkmasıyla başlar. Son derece verimli ve dikkatli şekilde kullanıldığında ilgili alanın güvenliği kolay şekilde sağlanır.

Gaz Yangın Algılama Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Büyük kapasiteye sahip olan endüstriyel alanlarda var olan gaz birikmesi durumu son derece tehlikelidir. Böyle bir durumu algılayan sistemlere gaz algılama sistemi denir. Ortama zarar veren gazların hızlı şekilde algılamasını sağlayan dedektörler aracılığıyla sistem genişletilir. Bu dedektör sayesinde gaz kaçağını hızlı şekilde kontrol etmek ve müdahale etmek mümkündür.

Gaz akışını kesmek amacıyla kapatılan vanalar sistemin bir parçasıdır. Sesli ve ışıklı ikazlar sayesinde gaz kaçağı olan alan rahat şekilde saptanır. Bu şekilde mekanda bulunan bütün insanların tahliyesi ve koruma altına alınması mümkün hale gelir.

Patlayıcı zehirli ya da yanıcı gazların yoğunluğunu saptayarak sistem ilgili havalandırma sistemlerini çalıştırır ve ortamın havalandırılmasına imkan sağlar.

Gaz Algılama Sistemi Nasıl Çalışır?

Gaz algılama sistemi nedir? Bu soru pek çok kişi tarafından sorulur. Gaz kaçağı konusunda tehlikeli olabilecek alanlarda kullanılan bu sistem son derece önemli ve kullanışlıdır.

Gaz Algılama Sistemi sayesinde ilgili büyük endüstriyel alanlar güvende kalır. Gaz kaçağı söz konusu olduğunda ilgili gazı sistemin içerisinde yer alan pompalar devreye girer. Pompadaki gaz dar çekirdekli ve sentetik malzemeye sahip olan boru tarafından emilir. Eğer ortamda olması gereken gaz yoğunluğu haricinde farklı bir gaz yoğunluğu söz konusu ise gaz algılama sistemi devreye girer. İlgili ışıklı ve sesli uyarıcılar ile ortamdaki kişiler kolay şekilde tahliye edilir.

Gaz Algılama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Gaz kaçağı konusunda son derece etkili güvenlik önlemlerini almaya imkan sağlayan gaz algılama sisteminin pek çok endüstriyel işletmelerde kullanıldığını söylemek mümkündür.

Ayrıca gaz kaçağı konusunda tehlikeli olabilecek her türlü alanda kullanılması söz konusudur.

İş yerleri ve büyük işletme olarak faaliyet gösteren yerler başta olmak üzere büyük imalat tesisleri ve endüstriyel alanlar bu sistemin kullanıldığı yerlerdir. Hemen hemen her yerde karşılaşılan bu gaz algılama sistemi son derece kullanışlı ve uygun fiyatlı avantajları ile koruma sağlar.

Gaz konusunda yoğun kullanım sağlayan alanların hızlı ve pratik şekilde korunmasını amaçlayan bu algılama sistemi gaz sebebiyle oluşabilecek bütün problemleri kontrol altına almaya imkan sağlar.

Gaz Algılama Sistemi Nerelerde Kullanılır? - Teknoset Güvenlik Yangın

Gaz Algılama Sistemi Kullanım Alanları

Gaz algılama sisteminin kullanım alanlarının yukarıda da belirtildiği gibi gaz kaçağının söz konusu olduğu tehlikeli yerler olduğunun altını çizmek gerekir. Gaz algılama sisteminin sahip olduğu üstün teknoloji ile olası bir gaz kaçağı durumunda ortamın tahliye edilmesi ve güven altına alınması daha kolaydır. Bu sistemin sahip olduğu alanlarda teknik ayrıntılar dikkate alındığında sistem en üst performansa çalışır.

Gaz Algılama Sistemi genel olarak gaz dedektörü başta olmak üzere sesli ve görsel alarm sigortalı devre ve ilgili kontrol panellerinin bir araya getirilmesi ile oluşan bir sistemdir. Bu sistemin kullanım alanları son derece gelişmiştir. Her bir gaz ile ilgili işlem görülen alanlarda uygulanan sistem konforu ve kullanımı ile güvenliği üst seviyeye çıkartır.

Diğer Yangın Algılama Ürünleri