Skip to main content

Köpüklü (FOAM) Yangın Söndürme Sistemleri


Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri yangına çok hızlı şekilde müdahale etmek ve yangının gelişmesini önlemek için kullanılan söndürme sistemlerinden biridir.

İçerisinde bulunan yoğun sıvılar ve basınç altında bulunan maddeler yangını kısa süre içerisinde söndürür. Geniş alanların hızlı şekilde yangın konusunda kontrol altına alınabilmesi için kullanılır. Yangını algılayan cihazlar sebebiyle otomatik olarak devreye giren bu sistem oldukça güvenlidir.

Bu sistem sayesinde son derece yüksek değeri olan helikopter uçak hangarı gibi yakıt bulunan alanlarda sıklıkla kullanılır. Oldukça gelişmiş ve her anlamda avantaj sağlayan bir sistem olduğundan son derece kullanışlı bir yangın söndürme sistemi olarak kabul edilir.

Ortamda olan ısının hızlı şekilde soğutulmasına ve özellikle metal yüzeylerin ısısının düşürülmesine yardımcı olur. Ortama eşit bir şekilde yayıldığından yangının büyümesi ve gelişmesi minimum seviyeye indirilir.

Köpüklü (FOAM) Yangın Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri Çalışma Prensibi

Köpüklü yangın söndürme sistemi tasarımı ilgili yangın algılama sistemleri ile eşit entegre de çalışır. Yangını fark eden algılayıcı sistemler bu köpüklü söndürme sistemini devreye sokar. İlgili uyarıcılar ile her tarafa yayılacak köpük kanallar sayesinde alanı eşit olarak kaplar.

Köpüklü yangın söndürücü nerede kullanılır? Bu soru pek çok kişinin merak ettiği soru tiplerinden sadece biridir. Yangın oldukça tehlikeli ve anında müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Köpüklü söndürme sistemi genelde petrol rafineri, uçak helikopter hangarları, tersane ve yakıt dolum depolama tesislerinde sürekli olarak kullanılır.

Yangın konusunda tehlikeli olabilecek her türlü alanda kullanılan köpüklü yangın söndürme sistemi ilgili alanın hızlı şekilde söndürülmesine yardımcı olur.

Yangın esnasında oluşabilecek can ve ciddi mal kayıplarına karşı önlem olarak tasarlanan bu yangın söndürme köpüğü zararsız ve kontrol edilebilen pek çok alternatif özelliğe sahiptir.

Son derece etkili ve yangın konusunda bütün tehlikeleri ortadan kaldırabilecek güce sahip bu söndürme sisteminin ilgili periyodik bakımının yetkili kişiler tarafından yaptırılıyor olması son derece önemlidir.

Ayrıca bu köpüklü söndürme sisteminin binaya ya da ilgili olana kurulması da yetkili kişiler tarafından yapılıyor olması gerekir.

Köpüklü Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi yangını algılayan uyarıcıların sistemi aktive etmesi ile birlikte köpük hava ile yakıt buharının temasını hızlı bir şekilde keser ve ilgili yüzeyi alevden ayırır. Bu şekilde yüzeyde var olan buharlaşma engellenir ve metal hızlı bir şekilde soğur.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri sağlamış olduğu avantajlar ve beraberinde getirmiş olduğu güven ile hemen hemen her türlü yangın tehlikesi bulunabilecek alanlarda kullanılır. Ayrıca yangın sonrasında ilgili soğutma çalışmasında da kullanılır. Yangın tehlikesini en aza indirecek bu sistemin içerisinde bulunan köpük iki farklı şekildedir.

Protein esaslı olan köpük soğutma konusunda son derece etkilidir. Sentetik esasta köpük yangını kolay şekilde kontrol altına almayı mümkün kılar.

Yangına müdahale etmek için oldukça gelişmiş olan bu sistem sayesinde yangında can ve mal kaybı en aza indirilmiş olur. Ayrıca yangın sonrasında etrafın toparlanması bu sistem ile mümkündür.

Köpüklü (FOAM) Yangın Söndürme Sistemleri Perpa İstanbul - Teknoset Güvenlik Yangın

Köpüklü Söndürme Sistemleri Fiyatı

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri İlgili yakıt yüzeyinin etrafında bulunan metalleri soğutarak kaliteli bir çalışma prensibi oluşturur. Bu sistemin ilgili alana kurulması ve düzenli olarak periyodik bakımının yapılması düşük maliyetlidir. Yangın sonrasında oluşan maddi kayıpları en aza indirecek bu sistem uygun fiyatıyla oldukça caziptir.  Hem fiyat konusunda hem de sunmuş olduğu avantajlar hususunda her yönden binanın korunmasını mümkün kılan söndürme sistemi beraberinde pek çok can kaybını önler.

Diğer Yangın Söndürme Ürünleri