Skip to main content

Karbondioksitli (CO²) Yangın Söndürme Sistemleri


Karbondioksitli Söndürme Sistemleri ilgili sabit nozulları kullanılarak gaz dağıtım tesisatına entegre edilen bir sistemdir. Bu sistem lokal ya da hacim korumak için uygulanır. Bölgesel olarak yangın söndürme konusunda oldukça başarılı olan bu sistem NFPA12 standardına uygun prosedürler gereği oluşturulur.

Dolayısıyla bu sistemi test bakım tadilat ve kurulum gibi işlemlerin hepsini ilgili yetkili kişiler tarafından oluşturulması son derece önemlidir. İlgili yangın konusunda güvenlik önlemlerini almak ve fonksiyonlu şekilde yangını kontrol altına almak için bu söndürme sistemi oldukça uygundur.

Yangın esnasında hem boğucu hem de soğutucu bir gaz olarak tercih edilen CO2 gazı yalıtkan kokusuz ve renksiz işlevi ile insan sağlığına tesir edebilir. Doğal bir gaz olduğundan dolayı geri dönüşüm süresi yoktur. Ayrıca insanların yoğun şekilde bulunduğu alanlara tercih edilmemesinin bir diğer nedeni boğucu bir gaz olmasıdır.

Atmosferde belli bir miktarın altında bulunan CO2 gazı her türlü yangın söndürme sınıflarında tercih edilir.

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri Özellikleri

CO2 yangın söndürücü özellikleri bazında yangın söndürme gücü başta olmak üzere her anlamda yangına karşı etkili olduğunu belirterek bu hususunun altını çizmek gerekir.

CO2 yangın tüpü yangına hızlı bir şekilde müdahale eden en alternatif çözümdür. Bu nedenle pek çok kişi hem uygun fiyatıyla hem de basit olması nedeniyle tercih eder.

CO2 yangın tüpü fiyatları uygun olduğundan dolayı yangın kolay şekilde kontrol altına almak adına yangın tüpleri tercih edilir.

Bu konuya ek olarak CO2 söndürücü mü yangın tüpünde kullanılması doğru mu şeklinde pek çok soru sorulur. Bu soruları genel olarak yanıt vermek adına çoğu iki gazının son derece söndürücü iki farklı alternatif olarak hem boğucu hem soğutucu olma özelliği ile yangınlarda kullanıldığını belirtmek mümkündür.

Bu gazlı söndürme sistemi her türlü sağlamış olduğu avantaj yangında ilgili can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi mümkün kılar. Yangın kontrol altına alınması gereken çok ciddi bir iştir.

Bu nedenle yangın başladıktan çok kısa bir süre içerisinde müdahile etmek olası can ve mal kayıplarını en aza indirir.

Karbondioksitli (CO²) Yangın Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri Avantajları

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri avantajları oldukça fazladır.  Bu avantajlardan en önemli olanı bu karbondioksiti söndürme sistemlerinin hem soğutucu görev alması hem de yangını boğma tekniği ile söndürmesi oldukça güvenlidir.

Yangını kısa süre içerisinde kontrol altına almayı mümkün kılar. Ayrıca oldukça yalıtkan kokusuz ve renksiz bir gaz olduğundan çift yönlü işleme sahiptir.

İnsanların çok fazla olduğu alanlarda kullanılmaması boğucu bir gaz olmasından kaynaklıdır. Doğada belli bir miktar bulunan bu gazın  sağlamış olduğu bir diğer avantaj da etkisini hızlı bir şekilde göstermesidir.

Karbondioksitli (CO2) Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

Karbondioksitli söndürme sistemlerinin kullanım alanları oldukça fazladır. Yukarıda belirtildiği gibi insan sağlığını çok yönlü olumsuz etkilemese de boğucu bir gaz olması nedeniyle yoğun insan sayısının bulunduğu alanlarda bu sistemi kurulması doğru değildir.

Bu sistemin kurulması ancak tekniğini ve sistemin bütün ayrıntılarını bilen yetkin kişilerin yapması son derece önemlidir. Sadece kurulumuyla alakalı değil ilgili test bakım ve tadilatlarında yetkili kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir.

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri kullanım alanları aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Trafo şalt odaları ve ilgili kontrol odaları
  • Bilgisayar kontrol odaları ve test laboratuvarları
  • Komünikasyon merkezleri ve ilgili jeneratör odaları
  • Kayıt depoları, baskı ve ambalaj makineleri
  • Yanıcı ve parlayıcı malzemelerin bulunduğu ilgili makine dolap ve alanları
Diğer Yangın Söndürme Ürünleri