Skip to main content

Rack Kabinet


Rock Kabinet dışarıda ya da ofislerde kullanılan network sistemini daha düzenli hale getirmek amacıyla orada bulunan kasaların genel adıdır. Bilgi İşlem merkezi gibi çok fonksiyonlu odalarda bulunan bu kabinler veri güvenliğini ve düzenini sağlamak amacıyla oradadır. Hem aktif network hem de pasif network cihazları ile uyumlu hayırlı çalışan kabinet sistemi şirketlerin ve ilgili sistem odalarının verilerini saklamak amacıyla da orada bulunur.

Kabilenin içerisinde bulunan ürünler aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Modem, klavye, yazıcı
  • Monitör, bilgisayar,
  • UPS, Server
  • Switch, santral,
  • Patch, panel,

Sisteme dahil olan her bir ekipman network ağanın hizmetini geliştirir. Sürekli olarak gelişen ve yenilenen teknoloji ile ofislerde ya da ilgili yerlerde network ürünlerinin pek çoğu kullanıldığını söylemek mümkündür. Yapılan bu iş bazında ilgili verilerin toplanması ve depolanması son derece önemlidir.

Her türlü zararlı etkilerden koruyabilmek ve dıştan gelebilecek olumsuz problemleri devre dışı bırakabilmek için kullanılan kabinet ilgili network ve telekomünikasyon hizmetlerini daha iyi hale getirmeyi amaçlar.

Rock Kabinet - Teknoset Güvenlik Yangın

Kabinet Nedir? Ne İşe Yarar?

Kabinet yukarıda da belirtildiği gibi network ve telekomünikasyon sistemlerine ayet cihazların güvenliğini ve uygun şekilde depolanabilmesini mümkün hale getiren bir sistemdir. Network ağını aktif şekilde kullanabilmeyi mümkün hale getiren bu sistem sayesinde ilgili network ağı uyumlu şekilde çalışır.

Ortamın güvenliğini sağlamak ve çok fazla verilerin düzenlenmesini mümkün hale getirmek için de kullanılan kabine sisteminin kurulumu son derece basittir. Düzenli bakımlarının ve teknik konuda ilgili hususların ilgili kişi tarafından bilinçli şekilde yapılması son derece önemlidir. Sistemin düzenli olarak ilgili network ağını koruyabilir olması için bu husus son derece önemlidir.

Genel anlamda sistem odaları ve bilgi işlem merkezlerinde yer alan kabinet sisteminin ilgili verileri düzenlemek ve güvenliğini sağlamak amacıyla orada bulunduğunu söylemek mümkündür. Son derece kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılan bu kabin sisteminin dışarıda da kullanıldığını söylemek mümkündür.

Rock Kabinet Nedir? - Teknoset Güvenlik Yangın

Kabinet Çeşitleri

Kabinet odası nedir, çeşitleri nelerdir?  Bu tip sorular pek çok kişi tarafından akla gelir. Bu soruya yanıt vermek amacıyla kabinet odası bir çok kabinetin içerisinde bulunduğu ve network alanı korumak amacıyla orada varlığını sürdürdü odadır.

Kabine çeşitlerine bakılacak olursa genellikle iki çeşidinin bulunduğunu söylemek mümkündür.

  • Dikili tip kabinet
  • Duvar tipi kabinet
Rock Kabinet Çeşitleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Dikili tip kabinet havalimanı holding gibi çok büyük ölçekli haberleşme ağına ihtiyaç duyabilecek ilgili şirket ve firmaların kullanımı için uygundur. Arka ve yan kapakları sökülmesi mümkündür. Oldukça dayanıklı malzemelerden üretilen ve ek fan montajının mümkün olduğu bir sistemdir.

Duvar tipi kabinet ise donanıma ve ihtiyacı göre yüksekliğinin ayarlanabilir olması mümkün olan sistemlerden biridir. İlgili ekipman ve aksesuar eklenmesi  mümkündür.

Kabinet network ağında ilgili verileri korumak ve düzenleyebilmek amacıyla kullanılan çok fonksiyonel bir sistemdir.

Diğer Bilişim Sistemleri