Skip to main content

Novec1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri


Novec1230 Yangın Söndürme Sistemleri  yangın söndürme konusunda en ideal sistemlerden biridir. Novec1230 maddesi elektriksel iletkenliği olmayan bütün yangın sınıfları olarak kullanılabilen bir gaz maddesidir. Bu gaz maddesi tatsız kokusuz ve renksiz olduğundan dolayı, ayrıca insan sağlığına hiçbir şekilde olumsuz etki oluşturmadığından dolayı sıklıkla tercih edilir.

Novec1230 gazlı yangın söndürme sistemi yangın söndürme konusunda son derece etkili bir sistemdir. Çalışma mantığı  ortamdaki ısı ile alakalıdır. Ortamdaki ısıyı absorbe ederek yangına müdahale edebilen bu gaz maddesi alanda var olan oksijen miktarını azaltıp arttırmaz.

Novec1230 yangın söndürme sistemi ısıyı algıladıktan sonra ilgili silindirin içerisinde bulunan basınçlı gazı boşaltarak yangını etkili şekilde söndürür.

İnsanların çok fazla bulunduğu ve sağlık konusunda ekstra dikkatli olan en pratik yangın söndürme sistemidir. Her türlü yangında kısa süre içerisinde söndürerek ortamın daha güvenli olmasını sağlar.

Novec1230 Özellikleri Nelerdir?

Novec1230 Yangın Söndürme Sistemleri sayesinde ortamda var olan yangın kısa süre içerisinde söner. İnsan sağlığına hiçbir zararını bulunmadığı bu gazlı söndürme sistemi çevreye dost bir söndürme sistemidir.

Novec gazı nedir? Bu soru pek çok kişinin aklına gelir. Kimyasal söndürücü gaz olarak bilinen bu gaz türü sayesinde oldukça geniş alanları pratik şekilde söndürebilmeyi sağlar.

Novec1230 Sağlığa Etkisi Nelerdir?

Oldukça zararsız ve insan sağlığına hiç bir etkisinin bulunmadığı bir gaz türüdür. Oda sıcaklığında sıvı görünüme sahip olan Novec1230 yangını 10 saniye gibi minimal bir süre içerisinde söndürebilir.

Bu kızın en önemli özelliklerinden biri çok hızlı şekilde gaz durumuna geçmesidir. Sistem tamamı ile bu prensipte çalışır. Basınçlı bir şekilde tüpe doldurulan gaz algılama cihazlarının yangını algılaması ile birlikte aynı saniye içerisinde gazı serbest bırakır.

Bu şekilde gazın hızlıca yangına müdahale etmesi mümkün hale gelir.

Renksiz kokusuz ve tatsız bir gaz olduğundan dolayı insanların etkilenmesi mümkün değildir. Sağlık konusunda hiçbir yan etkisinin olmamasıyla yangında sıklıkla tercih edilen söndürme sistemlerinden biridir.

Novec1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri - Teknoset Güvenlik Yangın

Novec1230 Kulanım Alanları

Novec1230 yangın söndürme sisteminin çok geniş bir kullanım alanı vardır. A sınıfı ile birlikte B ve C sınıfı yangınlarda da kullanılır.

Bu söndürme sisteminin ilgili kullanım alanları aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Kamera, server, USB ve batarya odaları gibi çeşitli odalarda kullanımı açıktır.
  • Veri merkezi kütüphane müze bilgi işlem odaları gibi pek çok kişinin aynı merkezde çalıştığı yerlerde sıklıkla tercih edilir.
  • İlgili kontrol odaları, arşivler, depolar ve kimyasal madde depolayan alanlar içinde aynı durum geçerlidir.
  • Askeri tesislerin haberleşme sistemleri tanklar ve zırhlı araçlarda da durum aynıdır.
FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır? - Teknoset Güvenlik Yangın

Novec1230 Avantajları

Novec1230 söndürme sisteminin sağlamış olduğu avantajlar oldukça fazladır. Bunlardan ilki hiçbir şekilde sağlığı zararlı olmamasıdır. Kokusuz renksiz ve tatsız olduğundan dolayı her türlü yangında kullanılabilir.

Alanda var olan ısıyı anında düşürür ve yangını kısa süre içerisinde söndürür. Bu sistem ortalama olarak 25 ila 42 bar aralığında basınçlandırma seçeneğine sahip olduğumdan dolayı hızlı ve etkili bir şekilde yangın söndürme imkanı sağlar.

Ozon delme gibi bir zararı olmadığından her tür yangın sınıflarında kullanılır. Özellikle A, B ve C sınıfı yangınlarda tercih edilir.

Novec1230 Yangın Söndürme Sistemleri elektronik devreler için son derece güvenli bir sistemdir. Kısa şekilde dar alanlara kurulumu basit bir şekilde yapılır. Montajı bakımı ve kullanımı son derece kolaydır.

 Her yönden sağlamış oldu avantaj ile bu söndürme sistemine esnek aralıklarla kullanabilmek mümkündür.

Diğer Yangın Söndürme Ürünleri