Skip to main content

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri


Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri yangını çok daha kolay bir şekilde kontrol altına almaya yardımcı olur. Alevlerin büyümesini önlemek amacıyla ve artan ısıyı azaltmak gerekçesi ile yangın esnasında hızlı bir şekilde devreye giren Sprinkler birimi ucunda etrafa yaymış olduğu su ile yangın dumanını dağıtmış olur.

Yangın esnasında oluşabilecek bütün önlemler bu sistem sayesinde daha rahat bir şekilde alınmış olur. Alevleri anında algılayan bu sistem hızlı bir şekilde yangına müdahale ederek olası zorlayıcı problemleri bertaraf etmeyi mümkün kılar. Son derece avantajlı ve yüksek ısıyı algılayan bir sistem olduğundan özellikle A ve C sınıfı yangınlar için tercih edilir.

Hesapla konforlu ve kullanışlı bir sistem olan Sprinkler suyu eşit bir şekilde etrafa yayarak yangını kısa süre içerisinde kontrol altına almayı mümkün kılar.

Sprinkler Söndürme Sistemi Hesabı

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri yangın konusunda son derece riskli olan bölgelerde kullanılır. İlgili iş alanları ve yangını tetikleyecek maddelerin bulunmuş olduğu alanlarda birbirinden farklı türlerde kullanılacak sprink çeşitlerinin genel olarak en çok kullanılan türleri aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Islak borulu sprink söndürme sistemi
  • Kuru borulu sprink söndürme sistemi
  • Deluge sprink söndürme sistemi
  • Preaction sprink söndürme sistemi

Sprinkler sistemi fiyatları oldukça uygundur. Yangına karşı son derece etkili olan bu sistemin kurmak sene içerisinde ilgili bakımını yaptırmak kolaydır. Düşük maliyeti yüksek korumalı etkisi olan bu söndürme sistemi yangını etkili şekilde kontrol altına alır.

Bu sistemin koruyabildiği alan 9 ila 21 metrekareye göre değişiklik gösterir. Ani şekilde gelişen yangın sonucunda etrafta bulunan malzeme ve eşyaların zarar görmesi önlenmiş olur. Ortamda yangın sonucunda zarar görebilecek her türlü can ve mal kaybı en aza indirilir.

Yangına karşı güvenlik önlemlerini en etkili şekilde almak için bu sistemi kurdurmak son derece mantıklıdır.

Sprinkler Söndürme Sistemi Hesabı - Teknoset Güvenlik Yangın

Sprinkler Söndürme Sistemi Tasarımı

Sprinkler sistemi tasarım olarak elverişli ve son derece gelişmiştir. Yangın esnasında oluşabilecek her türlü maddi kaybı kontrol altına almak için anında su ile müdahale etmek bu sistemin tasarımının bir parçasıdır.

Yangın konusunda son derece riskli olabilecek alanların anında kontrol altına alınabilmesi için birbirinden farklı sprink çeşitleri bulunur. Yangını kontrol altına almak ve beraberinde en etkili şekilde olaya müdahale etmek için sprinklerin uygun şekilde yerleştirilmesi son derece önemlidir.

Sprinkler Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Sprinkler sistemi çalışma prensibi oldukça basittir. Yangını algılayan sensörler sayesinde yangına en hızlı şekilde su ile müdahale eden bu söndürme sistemi uç kısmında bulunan yağmurlama sistemine benzer bir tasarım ile yangına müdahale eder.

Yangın karşısında etkili olabilecek sistem çeşidine göre alan korunması yapılması gerekir. Misafirhane otel ve benzeri yapılarda kullanılabilecek bu sistem ortalama olarak 465 metrekareye geçmeyecek binalar ve ilgili yapılar da güvenli şekilde kurulur.

Yangına karşı anında etki etmesi nedeniyle özellikle önemli eşyaların içerisinde bulunduğu binalarda sıklıkla tercih edilir.

Sprinkler Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır? - Teknoset Güvenlik Yangın

Sprinkler Söndürme Sistemi Fiyat

Bu sistem sayesinde yangında ulaşabilecek maddi kayıp en aza indirilir. Ayrıca kurulumu ve bakımı son derece basit olan bu sistem yangından korunmak adına alınabilecek tedbirlerden sadece biridir

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri  pek çok alanda kullanılan bir sistemdir.  Alışveriş merkezi eğlence mekanları ve toplantı salonları gibi yoğun insan barındıran bina ve yapılarda kullanılması zorunludur.  Yönetmelik kapsamında bu sistemi  prosedürlere uygun şekilde ilgili yapıya ve binaya yerleştirmek son derece önemlidir.

Diğer Yangın Söndürme Ürünleri